Lunchboxy – moda czy racjonalne żywienie?

Lunchboxy, już jak sama nazwa wskazuje, przywędrowały do nas ze Stanów Zjednoczonych. Nie są to jednak zwykłe pudełka, ale catering na zamówienie i z dostawą, posiłki przygotowane indywidualnie dla każdego klienta i przede wszystkim zbilansowana i zdrowa dieta. W Polsce to rozwiązanie zrobiło się bardzo modne, jednak nie jest to tylko pogoń za najnowszymi trendami. W tym przypadku moda idzie w parze z rosnącą świadomością tego, jak powinno wyglądać racjonalne żywienie.


 

Choć ich nazwa brzmi dość tajemniczo, to nic innego, jak pudełka pełne zdrowych i smacznych posiłków, które zabieramy ze sobą do pracy lub szkoły. W końcu każdy z nas przeszedł przez etap śniadaniówek, w które mama pakowała nam zapasy na cały dzień nauki w szkole. Lunchboxy to powrót do dawnych przyzwyczajeń, tyle, że w bardziej rozbudowanej wersji, stworzonej z myślą o zapracowanych. Dieta z dostawą do biura lub domu to nie tylko pełnowartościowe posiłki, ale przede wszystkim oszczędność czasu.

Idea ta doskonale wpisała się w dzisiejsze realia polskiego rynku pracy – pracujemy coraz więcej i coraz dłużej, ceniąc każdą wolną chwilę, jaką możemy spędzić z najbliższymi. Mało kto chciałby jeszcze ten czas spędzać przy garnkach. Jednak świadomość Polaków dotycząca racjonalnego, zdrowego żywienia w ciągu ostatnich lat zmieniła się radykalnie. Zamiast kawy na drugie śniadanie wybieramy owoc, przed wieczornym podjadaniem zabezpieczamy się jedząc regularne posiłki w ciągu dnia, a zamiast chipsów i ciastek wybieramy suszone owoce lub orzechy. Chcemy jeść i żyć zdrowiej, a u podstaw tego życia leży właśnie zdrowa dieta. Nie mając jednak czasu na samodzielne przygotowywanie posiłków na cały dzień, możemy wybierać pomiędzy całodniową głodówką i wieczornym obżarstwem, a regularnymi posiłkami, jakie gwarantuje nam dieta z dowozem do biura. Ale po kolei. Skąd się wzięła ta moda na zdrowe odżywianie?

Lunchboxowe szaleństwo

Historia lunchboxów, podobnie, jak naszych szkolnych śniadaniówek, zaczyna się w Ameryce lat 30. XX w. Papierowe i foliowe torebki, do których mamy pakowały dzieciom śniadania do szkoły, zastąpione zostały aluminiowymi pojemnikami. Dzięki hermetycznemu zamknięciu, posiłki nie traciły na świeżości i smaku. Z czasem pudełka zaczęły przybierać nowe kształty i grafiki. Aluminium zastąpione zostało plastikiem, a popularne śniadaniówki zaczęły towarzyszyć coraz starszym Amerykanom, którzy przebywając cały dzień poza domem, potrzebowali pożywnego i jednocześnie zdrowego posiłku. Zabierali go więc ze sobą.

Na początku tego stulecia moda na jedzenie z pudełek przeszła kolejną metamorfozę. Tempo życia wzrosło jeszcze bardziej, a to oznaczało, że nawet na przygotowywanie lunchboxów nie wystarcza nam czasu. Wtedy na rynku, wówczas tylko amerykańskim, pojawiły się firmy, które oferowały dietę z dowozem do biura, a także do domu, oczywiście w formie wygodnych lunchboxów. Firmy te oferując zdrowe, pożywne, a przede wszystkim przygotowane z wysokiej jakości produktów posiłki, bardzo szybko zyskały wielką popularność. Po takie rozwiązanie zaczęły sięgać celebrytki, a z czasem również pracownicy korporacji, biur, fabryk, a lunchboxowe szaleństwo ogarnęło cały świat.

Wygodna alternatywa

Dzisiejsze lunchboxy to pudełka, które umożliwiają nam zabranie jedzenia na wynos. Mogą być plastikowe, styropianowe lub designerskie. Najważniejsze jest jednak to, by były one odpowiednio wyposażone. Dzięki wygodnym przegródkom lub kolorom pudełek, klient doskonale wie, które posiłki odpowiadają konkretnym porom jedzenia. Istotne jest również to, że dieta z dowozem do biura zapewnia nam pełnowartościowe posiłki przygotowywane z myślą o naszych indywidualnych potrzebach i preferencjach żywieniowych. I choć nazwa „lunchbox” mogłaby sugerować, że chodzi wyłącznie o dostarczenie posiłku w porze obiadu, to coraz więcej osób decyduje się na dietę pudełkową obejmującą cały dzień.

- Catering dietetyczny to wygodna i zdrowa opcja dla zapracowanych. Posiłki przygotowywane są na zamówienie indywidualnie dla każdego klienta – mówi ekspert żywienia z Pure&Fresh Diet Catering. - Wszystkie posiłki przygotowywane są ze świeżych i naturalnych produktów, co gwarantuje zdrową i zbilansowaną dietę. Co ważne, lunchboxy, które dostarczą nam wszystkich posiłków w ciągu dnia, przywożone są bezpośrednio do klienta. Dodatkowo zamówienia możemy dokonać za pośrednictwem strony internetowej. Jest to szybkie, smaczne i zdrowe rozwiązanie, które idealnie wpisuje się w dzisiejsze tempo życia naszego społeczeństwa – przyznaje.

Moda na zdrowie

Pogoń za pieniędzmi i karierą to cecha charakterystyczna dla dzisiejszego społeczeństwa. Na szczęście, coraz częściej pomiędzy myślami o awansie, projektach i przerzucaniem kolejnych dokumentów, znajduje się miejsce na pomyślenie o własnym zdrowiu. Świadomość o tym, jak ważne jest odżywianie dla naszego samopoczucia, zdrowia, a w końcu i życia jest coraz większa. Trudno jednak jednoznacznie stwierdzić, czy zdrowe odżywianie, wizyty na siłowni czy basenie są oznaką zdrowego stylu życia. To kwestia indywidualna, bo każdy sam powinien zrozumieć, jak ważną rolę to odgrywa w naszym życiu. Nawet jeśli jest to to pogoń za najnowszymi trendami, to taka moda na pewno będzie miała na nas wyłącznie pozytywny wpływ.

W tej pogoni trudno znaleźć czas na gotowanie, dlatego lunchboxy to tak wygodne rozwiązanie. Skorzystanie z takiej diety ma jeszcze jedną ważną zaletę. Jeśli do tej pory trudno nam było zrozumieć zasady zdrowego odżywiania, to korzystając z cateringu dietetycznego, nie tyle będziemy mogli powierzyć nasze odżywianie innym, ale przede wszystkim nauczymy się go w praktyce. To również idealne wyjście dla tych, którzy z gotowaniem są na bakier. Lunchboxy to ostatni krzyk mody, ale wiele wskazuje na to, że podobnie, jak mała czarna od Chanel, przyjmie się ona na stałe.